Zespół wokalny Canto

.

Zespół wokalny Canto  Zespół wokalny CANTO działa w naszej szkole od 2003 roku (z przerwą w roku szkolnym 2009/2010). Wielokrotnie prezentował się na terenie szkoły, miasta i poza Włodawą. Koncertował też dwa razy w Łucku (Ukraina).

Obecnie CANTO skupia uczniów naszej szkoły: w grupie młodszej - klasy I – III i starszej
– klasy IV – VI. Podział taki jest konieczny ze względu na dobór repertuaru w grupach dostosowany do wieku i zainteresowań uczniów. Podczas koncertów prezentuje się cały zespół.

Zajęcia obejmują: ćwiczenia wokalne, dykcji i interpretacji piosenki. Prowadzone są też dodatkowe spotkania dla solistów.

Absolwenci naszej szkoły pozostają aktywnymi członkami zespołu i występują z młodszymi koleżankami i kolegami.

Zajęcia odbywają się w z podziałem na grupy wiekowe:
wtorki - grupa młodsza na 6 lekcji, sala 213; piątki - grupa starsza na 7 i 8 lekcji, sala 216.

Zespół i jego soliści to laureaci festiwali piosenki na szczeblu powiatowym, okręgowym i wojewódzkim.

* 2003 r. – w Okręgowym Przeglądzie Piosenki przyrodniczej w Chełmie - wyróżnienie,
* 2004 r. – w Powiatowym Festiwalu Piosenki Radosnej we Włodawie Magdalena Ruta zajęła I miejsce
i została nominowana do reprezentowania powiatu w wojewódzkim festiwalu „Nałęczowski Słowik”,
* 2005 r. – koncert w Łucku, na zaproszenie Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej, aby uczcić 15-lecie powstania Towarzystw Polskich na Wołyniu.
* 2005 r. - w Powiatowym Festiwalu Piosenki Radosnej: wyróżnienie dla zespołu CANTO oraz I miejsce
- Magdalena Ruta, II miejsce - Paweł Koziej,
* 2006 r. - w Okręgowym Przeglądzie Piosenki Przyrodniczej w Chełmie I miejsce dla zespołu CANTO,
* 2006 r. w Powiatowym Festiwalu Piosenki Radosnej we Włodawie: II miejsce dla zespołu CANTO, II miejsce
Filip Karpiuk, I miejsce - Magdalena Ruta (absolwentka szkoły), II miejsce Paweł Koziej (absolwent), III miejsce Joanna Dobek (absolwentka),
* 2007 r. – w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek we Włodawie: I miejsce - Zespół CANTO, III miejsce
- Karolina Weremczuk, II miejsce - Filip Karpiuk,
* 2008 r. – koncert zespołu CANTO w Łucku (Ukraina) w ramach „DNI KULTURY POLSKIEJ NA WOŁYNIU”,
* 2008 r. Magdalena Ruta ponownie nominowana do udziału w Wojewódzkim Festiwalu „Śpiewający Słowik”.
* 2008 r. – w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek- zespół CANTO laureatem festiwalu (nie przyznawano kolejności miejsc)
* 2009 r. - w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, III miejsce - Natalia Ruta, II miejsce - zespół CANTO.
* 2011 r. - w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Przy dużej konkurencji w swojej kategorii grupa zajęła III miejsce. Trzecie miejsce zdobyła też solistka z grupy młodszej - Sylwia Winiarczyk.
* 2013 r. - w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek: zespół CANTO II miejsce, Piotr Borowski III miejsce, Julia Gonerska II miejsce.
* 2013 r - w Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej w Wyrykach - Alicja Borowska, Piotr BorowskiKatarzyna Szwaj jako zespół KAP - I miejsce, solo Katarzyna Szwaj II miejsce.
* 2014 r. - w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek we Włodawie: zespół CANTO II miejsce, Sylwia Winiarczyk III miejsce, Julia Gonerska I miejsce.
* 2014 r. - w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach: Julia Gonerska II miejsce.
* 2014 r. - w Powiatowym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej zespół CANTO grupa starsza  - I miejsce, CANTO grupa młodsza - III miejsce, Julia Gonerska  - II miejsce, Bartek Kościołek  - III miejsce, Katarzyna Szwaj  - I miejsce, Iga Mirończuk - II miejsce, Sylwia Winiarczyk  - III miejsce.
* 2014 r. – w Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej - I miejsce zespół CANTO.

* 2015 r. - w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – zespół Canto I miejsce, Julia Gonerska I miejsce,
* 2015 r. – Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej  - Julia Gonerska I miejsce.

* 2015 r. – w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Przyrodniczej – zespół CANTO I miejsce, Zespół Canto – gr. młodsza II miejsce, Julia Gonerska I miejsce, Maciej Jaszczuk II miejsce, Katarzyna Szwaj III miejsce, Sylwia Winiarczyk wyróżnienie, Bartosz Kościołek wyróżnienie.
* 2015 r. - XI Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Pieśń Ojczyzny Pełna": Julia Gonerska - wyróżnienie

* 2016 r. - w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Przyrodniczej we Włodawie: I miejsce Julii Gonerskiej, III miejsce młodsza grupa CANTO, wyróżnienie starsza grupa CANTO
* 2016 r. - wyróżnienie Juli Gonerskiej w ogólnopolskim, XXII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Białe 2016”
* 2016 r. - nagroda Juli Gonerskiej i Macieja Jaszczuka w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej we Włodawie

* 2017 r. - II miejsce zespołu CANTO w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek we Włodawie
* 2017 r. - wyróżnienie dla młodszej grupy CANTO w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i pastorałek we Włodawie
* 2017 r. - w Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i pastorałek we Włodawie: I miejsce Julii Gonerskiej, II miejsce Macieja Jaszczuka
* 2017 r. - w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Przyrodniczej we Włodawie: I miejsce Julii Gonerskiej, III miejsce Macieja Jaszczuka
* 2017 r. - I miejsce Julii Gonerskiej w Powiatowym Konkursie Piosenki Europejskiej w Wyrykach
* 2017 r. - Joanna Paciorkowska - finalistką Wojewódzkiego Festiwalu piosenki „Śpiewający słowik”, wzięła udział w konkursie w Rykach
* 2017 r. - Solistka zespołu CANTO - Julia Gonerska - została stypendystką Marszałka Województwa Lubelskiego.

Opiekun zespołu:
Iwona Szwaj