Ogólnopolska akcja "1000 drzew na minutę"

Z inicjatywy rodziców na zaproszenie Nadleśnictwa Włodawa uczniowie klasy II a wzięli udział w wycieczce do lasu w okolicach Wyryk. W programie wyjazdu było poznanie lasu jako domu zwierząt i roślin.

Pracownicy Nadleśnictwa- pani Aleksandra Chwalczuk oraz leśniczy- pan Andrzej Patrzyk bardzo interesująco przekazali nam informacje o miejscach pamięci narodowej oraz historii adampolskich lasów. Nie wszyscy wiedzieli, że rodzina Zamoyskich polowała w tych lasach na zwierzynę łowną, a upolowanie setnego dzika upamiętnione jest głazem. Przypomniano nam, jak nazywają się części, z których zbudowana jest roślina i pokazano, jak prawidłowo należy ją posadzić, a potem o nią dbać. Prócz części teoretycznej był także czas na działanie praktyczne. Każdy uczestnik wycieczki samodzielnie posadził aż trzy drzewa.

Po wysiłku – przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku i dalsze opowieści o pracy leśników. Obejrzeliśmy narzędzia, którymi posługuje się leśniczy. Wiemy, do czego one służą. Ciekawostką był pokaz znakowania i numerowania ściętego drewna. Także opowieściom o mieszkańcach lasu nie byłoby końca, gdyby nie nasz głód, który zaspokoiliśmy własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami.

Bardzo serdecznie dziękujemy, szczególnie pani Marzenie Sitkowskiej, za tak wspaniałą lekcję przyrody.

Małgorzata Sobiecka
Anna Stupnicka