Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole

  W 1999 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) zwróciło uwagę na potrzebę ustanowienia święta bibliotek funkcjonujących w placówkach oświatowych i zainaugurowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, który do 2007 r. wyznaczano na czwarty poniedziałek października. W 2008 r. stwierdzono, że jeden dzień to niewiele, więc cały październik uznano Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Franciszka Kleeberga, jak co roku, przyłączyła się do świętowania. Z tej okazji zaprosiłyśmy do współpracy Panią Małgorzatę Topolską z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. W czwartek 26 października Pani Małgosia spotkała się z pierwszoklasistami oraz ich wychowawcami, aby zaprezentować im fragmenty książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. Wykorzystała do tego kamishibai – japońską sztukę opowiadania historii w połączeniu z ilustracjami wykonanymi na kartonowych planszach umieszczanych w drewnianej skrzynce, która przypomina scenę. Warto podkreślić, że Pani Małgosia specjalnie na tę okoliczność własnoręcznie zilustrowała wybrane przygody podróżnika Kazimierza Nowaka – bohatera tytułowego książki. Promocja „Afryki Kazika” okazała się nie tylko interesująca, ale także skuteczna – wszystkie egzemplarze opowieści Łukasza Wierzbickiego niemal w okamgnieniu znalazły czytelników.
  Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zaprosiłyśmy uczniów do udziału w konkursie „Książka łączy nas”, w ramach którego należało zaprezentować własną interpretację hasła w wybranej formie: literackiej, plastycznej lub fotograficznej. I miejsce w kategorii wiekowej klas IV-VII zdobyli: Miłosz Bilicz kl. V „c” (praca plastyczna) oraz Arkadiusz Dąbrowski kl. VI „d” (fotografia). Ponadto wyróżniono prace następujących uczniów: Amelia Głowińska kl. I „d”, Marika Kościuczyk kl. IV „a”, Julia Ślązak kl. IV „b”, Gabriela Gołdyn kl. IV „b” oraz Małgorzata Krukowska kl. VI „a”.
  Podczas październikowego świętowania odbyły się pierwsze spotkania Klubu Przyjaciół Biblioteki, który przygotował pamiątkowe zakładki do książki, wręczane czytelnikom odwiedzającym bibliotekę w ostatni piątek października.

  Wszystkich uczniów, którzy lubią czytać książki i dyskutować o nich, zachęcamy do udziału w spotkaniach Klubu Przyjaciół Biblioteki poświęconych rozmowom o literaturze. Czytelników z klas V-VII zapraszamy do biblioteki 15 grudnia o godz. 14:30, kiedy będziemy dzielili się wrażeniami po lekturze książki „Pax” autorstwa Sary Pennypacker. Spotkanie organizacyjne młodszych czytelników (z klas I-IV) odbędzie się w poniedziałek 6 listopada o godz. 13:30.
  Mimo że Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami, powtarzamy za Wisławą Szymborską: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Pamiętajmy o tym nie tylko w październiku, ale przez cały rok. Życzymy interesujących doświadczeń czytelniczych!

Marta Wiatrowska

(82) 572-11-38

Skip to content