Wywiad z laureatką konkursu kuratoryjnego z języka polskiego, Angelique Ratkowski

A.K. – Czy trudno jest zostać laureatem konkursu kuratoryjnego z języka polskiego?

A.R. – Aby zostać laureatem konkursu kuratoryjnego należy poświęcić mnóstwo czasu na naukę. Trzeba po prostu tego chcieć i przygotować się na ciężką pracę. Ważne jest również to, żeby się nie poddawać i nie tracić wiary w swoje możliwości. Myślę, że stawienie czoła temu konkursowi nie było łatwe.

A.K. – Czy Twoim zdaniem język polski jest trudny?

A.R. – Według mnie język polski nie jest zbyt trudnym przedmiotem. Nie da się go nauczyć na pamięć. Ważne są płynne wypowiedzi i lekkość pisania, a także dobra znajomość gramatyki. Aby przystąpić do konkursu przedmiotowego trzeba mieć przede wszystkim duże zamiłowanie do przedmiotu.

A.K .- Ile poświęciłaś czasu na przygotowanie się do konkursu?

A.R. – Do pierwszego i drugiego etapu przygotowywałam się niewiele, porównując etap trzeci. Ciężka praca zaczęła się na “ostatniej prostej” kiedy to przerabiałam ogromne ilości testów, wykonywałam mnóstwo prac pisemnych, także pogłębiałam swoją wiedzę na temat teatru i filmu.

A.K. – Komu najbardziej zawdzięczasz swój tytuł laureata?

A.R. – W osiągnięciu mojego sukcesu ważną rolę odegrała moja nauczycielka od języka polskiego, pani Ewa Bartyś, która poświęciła mi mnóstwo swojego czasu, a także potrafiła rozbudzić we mnie zainteresowanie przedmiotem. Ważne było dla mnie również wsparcie okazane przez rodzinę i przyjaciół.

A.K. – Jaka była reakcja twoich koleżanek i kolegów na to, że zostałaś laureatką konkursu kuratoryjnego?

A.R. – Moja klasa hucznie mi gratulowała, jednak myślę, że niezbyt zdawała sobie sprawę z wagi mojego osiągnięcia. Moje koleżanki były ze mnie dumne i cieszyły się razem ze mną.

A.K. – Czy dzięki temu konkursowi coś się w Twoim życiu zmieniło?

A.R – Konkurs nic nie zmienił w moim życiu. Jedynie mogłam bardziej uwierzyć w siebie i mieć świadomość, że zdobywanie wiedzy i umiejętności ma sens.

A.K. – Co było dla Ciebie motywacją?

A.R. – Moją motywacją była świadomość, że mogę znaleźć się wśród najlepszych uczniów.

A.K. – Jak oceniasz trudność pytań konkursowych?

A.R. – Byłam dobrze przygotowana, dlatego pytania mnie nie zaskoczyły.

A.K. – Jakie było najtrudniejsze pytanie/zadanie na konkursie?

A.R. – Myślę, że było to zadanie, w którym trzeba było wypisać z tekstu odpowiednią formę czasownika, natomiast nie było w nim poprawnej odpowiedzi.

A.K. – Jakie emocje towarzyszyły Ci podczas gali podsumowania konkursów przedmiotowych?

A.R. – Czułam niezwykłą radość i satysfakcję, że znalazłam się na tak doniosłym wydarzeniu, jakim jest podsumowanie konkursów kuratoryjnych. Byłam z siebie wtedy bardzo dumna.

A.K. – Czy warto według Ciebie próbować swoich sił w konkursach kuratoryjnych?

A.R. – Według mnie warto uczestniczyć w konkursach kuratoryjnych, ponieważ pozwalają nam nabrać doświadczenia w opanowaniu stresu. Dają nam satysfakcję i możliwości pokazania swoich umiejętności.

A.K. – Co poradziłabyś młodszym uczniom, którzy w przyszłości będą ubiegać się o tytuł laureata konkursu kuratoryjnego?

A.R. – Pamiętajcie, aby w drodze do sukcesu się nie poddawać. Musicie uwierzyć w siebie i zdać sobie sprawę, że wy też możecie otrzymać tytuł laureata.

A.K. – Czy lubisz się uczyć?

A.R. – Poświęcanie czasu na naukę nie sprawia mi problemu. Jednak jak każdy miewam chwile słabości.

 

Wywiad opracowała Aleksandra Klimiuk z klasy 6b

(82) 572-11-38

Skip to content